Behçet Hastalığı

BEHÇET HASTALIĞI SİNİR SİSTEMİMİZİ DE ETKİLEYEBİLİR!

Behçet hastalığı; bir Türk dermatoloğun(Hulusi Behçet) tanımladığı bir hastalıktır. Ülkemizin de içinde olduğu ipek yolu ülkelerinde (Türkiye, İran, Çin, Japonya) sık rastlanan bir hastalık olması nedeniyle önem taşımaktadır. Genç nüfusta ve daha çok erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Behçet Hastalığı nasıl bir hastalıktır?

Öncelikle hastalığı biraz tanımlamak gerekir. Bu hastalık birden fazla organı tutabilen bir hastalıktır. Hangi organlar tutulabilir derseniz: deri, göz, eklemler, sinir sistemi, damarlar ve sindirim sistemini sayabiliriz.

Behçet hastalığının belirti ve bulguları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de tanı koymak zaman zaman zor olabilmektedir. Hastalığın etkilediği vücut bölümüne göre belirti ve bulgular da değişir. Hastalarda ağızda aft dediğimiz yaralar ve cinsel organda cilt lezyonları mevcuttur. Bunlar düzelip, bir süre sonra tekrar ortaya çıkarlar. Gözle ve ciltle ilgili belirtiler de tabloya eklenir. Eğer göz etkilenirse, hasta genellikle görmesinin bozulduğunu farkederek doktora başvurur.

Nedenini tam olarak bilemediğimiz bu hastalıkta sinir sistemi yani beyin-omurilik ve sinirlerimiz de tutulabilmektedir. Behçet hastalığı sinir sistemini tuttuğu zaman hasta doktora baş ağrısı ile başvurabileceği gibi, güç kaybı yani felç, denge bozukluğu yada duyu bozukluğu gibi farklı yakınmalarla da başvurabilir. Bulgular hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Hastalık bulguları ortaya çıktıktan sonra kısmen yada tamamen düzelebilir ancak sonrasında yine tekrarlayabilir. Yani Behçet hastalığı ataklar ve düzelmelerle giden bir hastalıktır.

Behçet hastalığının neden geliştiği bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminde bir bozulmanın, bazı genetik faktörler ve enfeksiyonların hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Kesin tedavisi bilinmeyen Behçet hastalığında, uygulanan tedaviler bulgu ve belirtilerin giderilmesine ve hastalığın kişide bıraktığı özürlülük durumunu gidermeye yöneliktir.