Lomber Ponksiyon

LOMBER PONKSİYON

Lomber ponksiyon "bel suyu alınması" olarak da bilinir. Belli hastalıklarda tanı amaçlı beyin-omurilik sıvısından örnek alınması işlemidir. Tanı amaçlı incelemeler için alınan miktar son derece küçüktür, sorun yaratmaz ve kısa sürede alınan miktar vücut tarafından yerine konur. Lomber ponksiyon ile beyin-omurilik sıvısının basıncının ölçülebilmesinin yanı sıra, alınan örnekte yapılan incelemeler;

beyindeki çeşitli kanamaların(subarkanoid kanama) menenjit gibi beynin infeksiyonlarının bazı beyin ve omurilik kanserlerinin multipl skleroz ve Guillain-Barre sendromu gibi beyin ve omuriliğin bağışıklık sistemi ile ilişkili hastalıklarının tanınmasını sağlar.

Lomber Ponksiyon(LP) işlemi hasta yatar veya oturur pozisyondayken yapılabilir. Yatar pozisyonda hasta tipik olarak dizlerini göğsüne doğru çekmiş pozisyonda yan yatar. Ardından doktorunuz omurilik kanalına iğneyi yerleştirir. İşlem genellikle alt bel omurlarının seviyesinden yapılır, bu düzey omuriliğin aşağısında kaldığından işlem sırasında omurilik zedelenmesi söz konusu değildir. İğne yerleştirildikten sonra önce basınç ölçülür ve ardından örnek alınır. Birkaç dakika kadar süren bu işlemin ardından bir süre uzanıp dinlenmeniz ve bol sıvı almanız gerekir. Aksi halde başağrısı olabilir.

LP işlemi bazı durumlarda riskli yada sakıncalı olabilir. Bu konuda doktorunuz size yol gösterecektir.

Kafaiçi basınç artışına neden olan durumlarda(hacim etkisi yapan beyin tümörü, kanama ve abseler gibi), girişim yapılacak yerde infeksiyon olduğunda ya da hastanın herhangi bir nedenle kanamaya eğiliminin arttığı durumlarda LP riskli olabilir. Doktorunuz bu riskleri değerlendirmek için tıbbi geçmişinizi sorgulayacak, gözdibi muayenesi ve diğer nörolojik muayeneleri yapacak ve gerekli gördüğü durumlarda beyin görüntülemesi(tomografi veya MR) veya kan testleri isteyecektir.

Beyin-omurilik sıvısı tetkiklerinden elde edilen bilgiler hastalığınızın tanısının konulması ve uygun tedavinin verilmesine yardımcı olacaktır.